<<
>>

6.1. Види угод фондової біржі

Біржова угода - це взаємопогоджені дії учасників і торгів спрямовані на визначення, припинення або зміну їхніх прав і зобов'язань щодо біржових товарів. Угоди здійснюються в приміщена біржі в установлені терміни її роботи.

Біржові угоди укладаються ні товарні і фондові активи, допущені до котирування та кругообігу ви біржі. Розрізняють чотири основні типи угод (контрактів):

• з пред'явленням товару (товарних зразків);

• форвардні (індивідуальні);

• ф'ючерсні стандартні (термінові);

• опціонні.

Регламент укладання угоди визначено Біржею. До запільна вимог регламенту біржових угод належать вимоги укладанні письмових угод. У типовому договорі купівлі-продажу вказують дату поставки. кількість, показники якості, тип і вид біржового товару, час,: розмір і форму платежу, умови поставки і відповідальність сторін.

Біржова угода і реальним товаром - реалізована на Бірж угода, то супроводжується поставкою реального товару на склад бірж або отриманням його зі складу. Біржові угоди з реальним товаром на короткі терміни постачання називаються спот, а на постачапня через триваліші терміни форвард. Оскільки з часом на Біржі може змінитися котирування, ціну угоди форварда встановлюють і поправкою до ціни угоди спот. Поправка враховує ймовірну динаміку ціни.

Форвардна угода (контракт) відрізняється індивідуальним зобов'язаннями поставки товару в майбутньому.

Ф'ючерсннй контракт передбачає, що юридична або фізичні особа, яка укладає його, бере на себе зобов'язання після закінченій певного терміну продати контрагенту (або купити в нього) певну; кількість біржового товару за обумовленою базисною ціною.

Опціонний контракт передбачає, що одна сторона виписує або продає опціон, а друга - купує за фіксованою ціною певну кілько товару (цінних паперів) - опціон на купівлю або його продаж (опціон.

на продаж).

Укладанню угоди передує подання заявки на біржову операцію в якій треба вказати: точну назву товару (цінного папера); вид угоді (купівля, пропаж); кількість запропонованих до угоди цінних паперів, ціну. за якою треба укласти угоду; термін угоди (сьогодні, до кінця тижня або місяця); вид угоди.

Біржові угоди поділяються на касові і термінові.

Касова угода один з видів операцій із пінними паперами на фондових біржах, коли цінні папери оплачують і передають покупцеві в день укладання угоди або за певний час (звичайно І...3 дні, інколи - до 7 днів. Такі угоди укладають переважно на дрібні партії цінних паперів. Касові угоди бувають простими і з маржею (маржеві).

Термінові угоди мають складну структуру, їх можна класифікувати залежно від: механізму укладання угоди; способу визначення ціни; способу розрахунків.

За механізмом укладання угоди поділяються на прості, або тверді, умовні (ф'ючерсні, опціонні), пролонговані (з подовженням терміну ДІЇ),

Прості (тверді) угоди - стандартизовані за формою і обов'язкові до виконання в обумовлені в договорі терміни.

Тверді термінові угоди можна застосовувати, коли є відомості руху прошеної готівки. Під час укладання угоди її учасники - покупець і продавець можуть не мати реальних цінностей, оскільки на момент укладання продавець не передає цінних товарів, а покупець їх не сплачує, вони укладають договір, в якому фіксують обсяг, курс продаж і термін, протягом якого угоду буде виконано. Причому курс який закладено в угоду, може відрізнятися від існуючого, і скоріше за все відрізнятиметься від касового на момент ліквідації угоди. За цих умов учасник, який грає на підвищення ("бик"), розраховує на подорожчання біржового товару і тому фігурує в договорі термінової угоди як покупець і фіксує в ньому курс стосовно угоди, нижчий, ніж за його розрахуванням. Цей курс є касовим на момент ліквідації угоди. Очікування гравця "ведмедя" протилежні.

Основною метою укладання угоди для "бика" с купівля за нижчим курсом, ніж касовий, на момент ліквідації угоди, а для "ведмедя" - продаж за курсом, який перевищує поточний.

Отже, метою таких операцій є різниця курсів, а не цінні папери як об'єкт інвестування. Це зумовило появу угод "на різницю".

Термінові угоди "на різницю" - це угоди, після закінчення терміну яких один із контрагентів повинен сплатити другому суму різниш між курсами, встановленими під час укладання угоди, і курсами, які фактично склалися на момент ліквідації угоди. Цей вид угод має спекулятивний характер і дуже підвищує кредитний ризик.

За способом визначення ціни на фондові цінності термінові угоди поділяються: за поточною ринковою ціною: за ціною на деякі реалізації; за ціною на конкретну дату.

За способом розрахунків угоди поділяються: на кінець місяця; на середину місяця; через фіксоване число днів після укладання угоди.

Кількість укладених на фондових біржах касових угод, а правило, перевищує число термінових угод, оскільки касові угоди активно використовують не лише ті, хто купує акції Й облігації задовольняючи потреби своїх клієнтів, а Й біржові спекулянт Я розвитком біржової фондової торгівлі касові угоди за формою фактично перетворилися на термінові угоди.

<< | >>
Источник: Финанская-биржа.РФ. Біржове право.

Еще по теме 6.1. Види угод фондової біржі:

  1. 4.2. Статут та Правила фондової біржі
  2. 3.3. Види біржових угод
  3. 4.4. Реєстрація фондової біржі
  4. 4. ПРАВОВЕ ПОЛОЖЕННЯ ФОНДОВОЇ БІРЖІ
  5. 4.1. Поняття фондового ринку і фондової біржі
  6. 4.3. Діяльність Української фондової біржі
  7. 7.4.3. Оформлення укладених угод та розрахунки
  8. 3.2.8. Розірвання угод та визнання їх недійсними
  9. 5.19. Укладання угод з цінними паперами
  10. Основні види страхування
  11. 3.2.7. Порядок реєстрації та оформлення угод
  12. 5.2. Види цінних паперів
  13. 2.3.2. Загальні умови створення товарної біржі
  14. 2.3.4. Майно товарної біржі та гарантії її майнових прав
  15. 1.5. Функції біржі
  16. 2.2. Права і обов'язки товарної біржі